Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének pályázatai



Programozás a teknőccel

A programban a kreativitás és a problémamegoldó képesség fejlesztése volt a fő célkitűzés. Az Imagine Logo szoftver használata mellett logikai játékokkal is segítettük a tanulók fejlesztését. A foglalkozásokon három középiskolás diákmentor és 4 szülő is részt vett.
A szabadidős programok a Medves Hangulatszállóban és Egerben valósultak meg. A két napos kirándulás során túráztunk Salgó várához, a Boszorkánykőhöz és a Zagyva forrásához. A szállodában a gondolkodás és kreativitásfejlesztő játékok mellett az ügyességi játékok nagy élményt jelentettek a tanulóknak. Egerben a Főiskola Varázstornyában minden gyermek felejthetetlen élményhez jutott. Utána Eger nevezetességeit néztük meg, majd egy felejthetetlen lakomán vettünk részt az Excalibur étteremben. Vezető fejlesztő: Baloghné Ivády Éva, fejlesztő: Dudok Györgyné.

Gazdagító programpár

A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) által kiírt „Gazdagító Programpár” Salgótarján - Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács által megnyert pályázat keretében a SÁIK Székhelyintézményének németes tanulói 2014 februárjában és márciusában egy programon vettek részt, amelynek a célja az volt, hogy a német szokásokat és hagyományokat ne csak a könyvekből, hanem testközelből is megismerhessék. Erre jó lehetőséget kínál megyénk csodálatos települése, Berkenye, ahol a sváb származású lakosság a mai napig őrzi régi szokásait, hagyományait.
Az iskolában megtartott tanórán kívüli foglalkozások után, ahol 3 diákmentor is segítette a tanulók munkáját, a 12 tehetséges nebuló Berkenyén a Szent Anna panzióban teljesítette az intenzív programot, ott töltött egy tartalmas hétvégét 2 pedagógus és 3 szülő kíséretében.



„ Az ének szebbé teszi az életet, az éneklő másokét is.”

2014. március 08. Budapest
A Magyar Állami Operaházban megnéztük Ránki György: Pomádé király új ruhája című művét. A gyerekek többsége még soha nem volt az Operában. Csodálatos élmény volt részükre maga az épület is és emellett felemelőleg hatott a szereplők előadása a gyerekekre.
Az előadás előtt időt fordítottunk rá, hogy felkészüljünk a műből, meghallgattuk és beszéltünk róla. Az előadás után pedig élménybeszámolót tartottunk, mindenki elmondta véleményét.

2014. március 28 - 29. Kazár –„ Kulcsosház”
Kazár néprajzi szempontból különösen gazdag, csodálatos szőttes gyűjteménnyel, tájházzal, igazi háromosztatú, palóc kontyos házakkal rendelkezik. Szebbnél szebb viseleteket és hímzéseket láttunk. Kuriózum a falvédőgyűjtemény, mely amellett, hogy gyönyörű kézimunkákat tartalmaz, igazi korrajzot is nyújt. Ugyancsak különleges a baba- és mackógyűjtemény, vasalómúzeum, a gyufacímke kiállítás. (Ld. fényképek). A fiatal és rendkívül tájékozott idegenvezető jóvoltából nagyon sok érdekességet megtudtak a gyerekek mindezekről, elsősorban néprajzi ismereteik gyarapodtak.
Túra a „Riolittufához” – Közép – Európában egyedülálló földrajzi látványosságnak számít. A Kulcsos háztól” szálláshelyünktől hosszú – közel három órás út vezet. Egy része a falun át, ahol 1945-50 - es években épült parasztházakat láttunk, jellegzetességeit megbeszéltük. Az erdő növényeit a környezet- és természetismeret órán tanultakhoz kapcsoltuk. A száraz, helyenként nedves talajon jól kivehetők az itt élő állatok lábnyomai. A gyerekek elfáradtak mire célba értünk, mert elég meredeken kellett mennünk. A látvány, mely fogadott azonban megérte. Visszafele egy másik úton indultunk el, kicsit félve, mert nem ismertük a területet, de két óra elég volt, hogy a táborba érjünk.
Az arany minősítéssel rendelkező Kazári Népdalkör tagjai látogattak el táborunk helyszínére. Saját népviseletbe öltöztettek fel 2 tanulónkat, miközben a viselet darabjait bemutatták régi történeteket, érdekességeket meséltek, magáról a ruháról is. E ruhába történő öltözködés időigényes 5-7 alsó szoknya, ingváll, felső szoknya, surc, fékötő, stb. Majd dalra fakadtak, az ismert daloknál tanulóink is bekapcsolódtak. Élvezték a közös munkát.
A tábor intenzív munkája és a tanórán kívüli foglalkozássor elérte célját, a kórusnevelés terén jelentős előre lépés történt. Nem hagyható figyelmen kívül a kórusközösség összekovácsolódása, a résztvevők szociális kompetenciáinak gazdagodása. Szülők, gyerekek, pedagógusok kapcsolata erősödött, közelebb hozta őket a program. Tanórán kívüli foglalkozáson, „táborban”való megjelenésükkel bepillanthattak a szakmai munkánkba, gyermekeik felkészülésébe. Jobban értékelik a közös munkát. Örülnek és köszönik a lehetőséget és bíznak benne több ilyen alkalom is lesz még és a lehetőséggel élnek majd a pedagógusok.

Beszámoló a versenyfelkészítő szakkörről

A MATEHETSZ Tehetséghidak Program keretében természettudományi versenyfelkészítő szakkört tartottunk a Kodály Zoltán Tagiskolában.
A kémia és fizika foglalkozások során a diákok természettudományos megismerés, vizsgálódás több módszerét elsajátították. Együttműködésük a kísérletezés, a csoportos munkák során fejlődött. A diákmentorok sok hasznos ötlettel, információval gazdagították őket, a tantárgyakhoz kapcsolódó ismereteik bővültek. A problémamegoldó, rendszerező képességük és logikus gondolkodásuk fejlődött.
Szép versenyeredmények születtek, ezek a következők:

Hevesy György kémia verseny megyei forduló:István István 7. b – I. hely
 Bagyinszki Erik 7. a – II. hely
 Frics Márton 8. b – II. hely
 Kiss Balázs 8. a – III. hely
Öveges József fizika verseny megyei forduló:Utasi Zsófia 8. b – II. hely
 Kiss Balázs 8. a –III. hely


Salgótarján, 2014 06. 23.

Dr. Bakosné Nagy Julianna

Német hagyományok ápolása Nógrád megyében

A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) által kiírt „Gazdagító Programpár” Salgótarján - Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács által megnyert pályázat keretében a SÁIK Székhelyintézményének németes tanulói 2014 februárjában és márciusában egy programon vettek részt, amelynek a célja az volt, hogy a német szokásokat és hagyományokat ne csak a könyvekből, hanem testközelből is megismerhessék. Erre jó lehetőséget kínál megyénk csodálatos települése, Berkenye, ahol a sváb származású lakosság a mai napig őrzi régi szokásait, hagyományait.
Az iskolában megtartott tanórán kívüli foglalkozások után, ahol 3 diákmentor is segítette a tanulók munkáját, a 12 tehetséges nebuló Berkenyén a Szent Anna panzióban teljesítette az intenzív programot, ott töltött egy tartalmas hétvégét 2 pedagógus és 3 szülő kíséretében.

A SKÁID Tehetségpont és a Salgótarján – Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács számára megírt és megnyert pályázatok

Tehetséghidak – OPER rendszer – MATEHETSZ

„Gazdagító programpárok” I-II.

„Az én gyermekem is tehetséges” (sajátos nevelési igényű gyermekekre vonatkozó felhívás) 1711 szám alatt Tőzsér Kati – Baloghné Ivády Éva ( SKÁID Petőfi Sándor –Kodály Zoltán Tagiskola)

„Az én gyermekem is tehetséges” (hátrányos helyzetű gyermekek részére felhívás) 1752 sz.

„Hogyan? Jobban!” Tanulói gyakorló gyűjtemény a tanulási képességek fejlesztése – módszertani műhelymunka SKÁID Arany János Tagiskola

„Palóc országban” – Irodalmi színpad - Arany János Tagiskola – tábor Cered (1983) Elnyert összeg: 794.040 Ft

„Zene nélkül nincs teljes ember” népdalkórus SKÁID Kodály Zoltán Tagiskola – tábor Kazár (1752) Elnyert összeg: 797 060 Ft

„Vizuális képességfejlesztő program” – Petőfi Sándor Tagiskola (1811) Elnyert összeg: 795 860Ft

Eszköz beszerzési pályázat – Arany János Tagiskola – (2019)

„Aranyos csicsergők” – igényelt összeg: 202 800 Ft fejmikrofon 12 fő részére (értékelés folyamatban)

„Néptánccal az egészségért” A Salgótarján – Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács nevében pályázott az Ifjú Nógrád Táncegyüttes – tábor Hollókő Elnyert összeg: 797 060 Ft

"Német hagyományok ápolása Nógrád megyében" (3756) A Salgótarján – Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács nevében pályázott SÁI Székhelyintézmény – tábor Berkenye Elnyert összeg: 498 000 Ft

„Palócokról palócoknak” (3599) A Salgótarján – Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács nevében pályázott az Ifjú Nógrád Táncegyüttes – tábor Salgótarjáni Gyermektábor Elnyert összeg: 494 184 Ft

„Programozás teknőccel” SÁI Arany János Tagiskolája – tábor Medves Hotel (3375) Elnyert összeg: 498 000 Ft

„Meseországban” SÁI Arany János Tagiskolája – tábor Medves Hotel (3143) Elnyert összeg: 498 000 Ft

Versenyfelkészítő szakkörök Német nyelvből SÁI Székhelyintézmény – tábor Berkenye (2776) Elnyert összeg: 450 000 Ft

Fizika-kémia (Hevesy György – Öveges József) versenyre felkészítés SÁI Kodály Zoltán Tagiskola (2745) Elnyert összeg: 450 000 Ft

„Az ének szebbé teszi az élete, az éneklő másokét is” SÁI Székhelyintézmény (3765) Elnyert összeg: 499 184 Ft

Nógrád „Varázslatos” Világa SÁI Dornyay Béla Tagiskola NTP-MKÖ-13 Elnyert összeg: 500 000 Ft

Gazdagító Programpárok II. SÁI Kollégium „A” (alap) és „B” (szülő – diák - pedagógus együttműködését is célzó, bővített) változatának megszervezésére és megvalósítására című pályázati felhívás Elnyert összeg:

NTP-HTP-13 Hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, az otthont nyújtó ellátásban, továbbá utógondozói ellátásban részesülő fiatalok intézményi és integráló környezetben megvalósuló tehetségsegítő szolgáltatásokhoz való hozzáférésének, valamint az ezen fiatalokkal foglalkozó szakemberek képzésének támogatása Elnyert összeg: 500 000 Ft