Nógrád "varázslatos" világa

A SÁIK Dornyay Béla Tagiskolája NÓGRÁD "VARÁZSLATOS" VILÁGA címmel pályázatot (500 000 Ft-ot) nyert a Nemzeti Tehetségprogram által meghirdetett, A magyar kulturális örökség megőrzését, a hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatása c. pályázatán. Csodálatos két napot töltöttek el a természetjáró - és népismeret szakkörök/5-6., 7-8./ tagjai Nógrád megye látványban, hagyományban gazdag tájain. A kétnapos kirándulás első napján megcsodálhattuk a Nógrádszakáli Palóc Grand Canyon festői szépségű, természetvédelmi területet, a Páris-patak szurdokvölgyét. Balassagyarmaton meglátogattuk a Palóc Múzeumot, majd Horpácson a Mikszáth-kúriát. A kúria kertjében a látogatás után felolvasás hangzott el . A Jó Palócok című novellás kötetből, A Bágyi csoda c. elbeszélés elnyerte a diákok tetszését. A kirándulók útja Csesztvére vezetett tovább. Az emlékmúzeum Magyarország egyetlen Madách-emlékhelye. A hangtúrás tárlatvezetés elnyerte a gyermekek tetszését. A múzeumlátogatást egy rögtönzött színdarabbal zárta kis csoportunk: részletet adtak elő tanulóink Az ember tragédiájából. A második napon Szécsényben időztünk a Kubinyi Ferenc Múzeumban, ami 1973 óta a felújított Forgách-kastélyban működik. Ha már ott jártunk, megnéztük a 18. században épült barokk stílusú tűztornyot, ami a hazánk valódi ferde tornya. A rendkívüli történelem órán - amit Alberti Zsolti tanár úr tartott-, a helyszínen hallhattunk az 1705. szeptember 12-én megtartott Szécsényi országgyűlésről.
Következő állomásunk a hagyományokban bővelkedő Hollókő volt. A Régi Fazekasházban először megismerkedhettünk a régi népi mesterségekkel. Mindenki nemezelt, mézeskalácsot díszített, és korongozott. Az elkészült műveket mindenki örömmel vitte haza ajándékba. A nap a várlátogatással folytatódott. Sajnos a várba felújítás miatt nem tudtunk bemenni, azonban annál érdekesebb rendkívüli történelem órán vehettünk részt Polgár Péter segítségével. A Szent László Vitézei Egyesület vezetője kis segítőivel a középkort, azon belül is az Árpád-házi időszakot idézték meg korabeli viseletben és fegyverekkel. Bemutatója után egy igazán érdekes és izgalmas várjátékban volt részünk, amiben jól elfáradt tanuló, pedagógus egyaránt.
Kirándulásunk utolsó állomása Pásztó volt. Pásztói Múzeum, a Kolostor, az Oskolamester háza és a Csohány Kálmán Galéria is sok érdekes látnivalót tartogatott a minden új információra éhes diák számára.

Beszámoló NTP-TTM-13-017 pályázatról

"Ki mit tud?” a Salgótarján - Fülek Térségi Tehetségsegítő Tanács szervezésében

Az elmúlt héten Salgótarján térségében a Tehetségsegítő Tanács „Ki mit tud?”-ra hívta a gyerekeket, a Nemzeti Tehetség Program keretében megnyert NTP-TTM-13-017 számú pályázat segítségével. Az Arany János Tagiskolában mutathatták meg a fiatalok tehetségüket.
Az általános iskolák vezetői, pedagógusai számba vették, hogy kik azok a tanulók, akik valamelyik művészeti ágban képviselhetik intézményüket. Ének- zene-tánc- rajz kategóriában jelentkezhettek a diákok. A Salgótarjáni Általános Iskola tagintézményein kívül részt vettek Bárna, Endrefalva, Etes, Karancsság, Kazár iskolájának diákjai is.
A zsűri tagjai: Szabó János, a Nógrád Táncegyüttes művészeti vezetője, Tóth Tibor, a Váczi Gyula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója. A rajz kategória zsűrizője Sirkó Attila, az Arany János Tagiskola rajz - média szakos tanára volt.
Színvonalas produkciókkal kápráztatták el a zsűrit és a közönséget a tanulók. Ének kategóriában szóló és duett előadás is felcsendült. Elhangzottak népdalok és közismert slágerek is. A tánc kategóriában is több terület mutatkozott be: néptáncban volt egyéni, páros és csoportos előadás, de láttunk modern táncot, brake-t és hastáncot is.

További képeket a Képgalériában talál.

A beküldött rajzok is igen színvonalas munkák voltak.

Eredmények:

Ének:
I. Czuczu Dorisz - Arany János Tagiskola
II. Bérczes Bálint – Bibók Réka – Székhelyintézmény
III. Oláh Dzsenifer - Arany János Tagiskola

Különdíjat kaptak:
Botos Szimonetta – Dornyay Béla Tagiskola
Szekeres Alexandra - Arany János Tagiskola
Danyi Diána – Endrefalvai Móra Ferenc Általános Iskola
Parádi Napsugár - Arany János Tagiskola
Kazári Kis Zenekar - Aba Sámuel Általános Iskola Kazár
Fancsik Petra - Kodály Zoltán Tagiskola

Tánc:
I. Zsivajgó Gyermektánc együttes –Aba Sámuel Általános Iskola Kazár
II. László Dorina – Bella Bence – Székhelyintézmény
III. Angyal Brigitta – Oláh Mercédesz - Dornyay Béla Tagiskola

Különdíjat kaptak:
Vanya Krisztián – Székhelyintézmény
Oláh István – Székhelyintézmény
Gregor Bernadett – Székhelyintézmény
Verbovszky Milán – Székhelyintézmény
Csonka Kristóf – Székhelyintézmény
Danyi Erik - Dornyay Béla Tagiskola
Bárnai Tánccsoport – Általános Iskola Bárna

Rajz
I. Gerhát Ádám – Tarnócz Diána – Általános Iskola, Etes
II. Kerékjártó Kincső - Dornyay Béla Tagiskola
III. Szőllős Marcella - Endrefalvai Móra Ferenc Általános Iskola

Különdíjban részesültek:
Jecsmenik Luca – Kodály Zoltán Tagiskola
Alb Levente – Székhelyintézmény
Matyovszki Anna – Székhelyintézmény
Botos Bettina – Petőfi Sándor Tagiskola
Parádi Napsugár – Arany János Tagiskola
Oláh Ágnes – I.István Általános iskola - Karancsság

Sok szülő, pedagógus is elkísérte a tehetséges diákokat, aminek őszintén örültünk, és bízunk a sikeres folytatásban.